Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Од:

Руски и турски набудувачи известија за околу 200 нарушувања на прекинот на огнот во Сирија во изминатите 24 часа, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

„Руската страна на комисијата регистрираше 108 случаи на отворање оган во провинциите Латакија (30), Алепо (48) и Идлиб (30)“, се вели во соопштението.

Турската страна, наводно, регистрирала 89 случаи на кршење на примирјето во провинциите Алепо (53), Идлиб (34) и Латакија (2), пренесува ТАСС.

Четири зони за примирје се воспоставени во Сирија врз основа на договор, гарантиран од три земји – Русија, Иран и Турција.

Би можело да ве интересира

Тачи апелира до Русија и Сирија да престанат со нападите врз турските сили

Помпео: САД разгледуваат различни можности како да и помогнат на Турција во Идлиб

Како е можно во Русија да нема ниту еден сериозен случај на коронавирус

Часин: Против Русија војувавме 16 пати, ако треба ќе војуваме уште еднаш

А1он

Хачинсон: Ќе се дискутира за активирање на членот 5 на НАТО за ангажман во Сирија

А1он

Путин и Ердоган: Потребни се нови мерки во Сирија

Ана Ололовска