Москва ги осуди тврдењата на Зеленски за поделба на светот

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова ја осуди изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Русија планира да го подели светот.

– Ги отфрламе и осудуваме фантазмагоричните забелешки на главниот слуга на украинскиот народ за наводните руски планови за преобликување на светот… тврдејќи дека Русија се обидува да ги врати сферите на влијание, Зеленски признава дека неговата земја е во сфра на странско, но не на руско влијание, посочи Захарова.

Таа додаде дека Москва не е изненадена од уште една воинствена изјава од Зеленкски и неговиот обид да го уплаши целиот свет со руската закана.

Во видео обраќањето по повод 75-годишнината од Генералното собрание на Обединети нации, Зеленски ја обвини Русија за агресија врз Украина и за обид за обновување на сферите на влијание во светот.

Би можело да ве интересира

30 руски тенкови и други оклопни возила пристигнуваат во Србија како донација од Путин

А1он

Русија пријави појава на птичји грип, усмртени 283.000 птици

А1он

Рекорден број починати од Ковид-19 во Русија

Ана Ололовска

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

Ана Ололовска

Кличко и Попов во втор круг на изборите за градоначалник на Киев

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руски ММА-борач брутално изрешетан во кафеана среде бел ден

Жарко Настоски