Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Од:

Кремљ денеска соопшти дека приближно се договорени времето и датумот на средбата во форма на видео конференција меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, но дека Москва го чека конечното одобрение од Вашингтон.

Советникот на рускиот претседател Јури Ушаков изјави дека разговорите меѓу двајцата лидери ќе се одржат во следните неколку дена, пренесува ТАСС.

Би можело да ве интересира

Бајден се заканува со санкции лично против Путин ако Русија ја нападне Украина

Катерина Павлова-Николовска

Псаки: Бајден нема намера унилатерално да испрати војска во Украина

А1он

ВИДЕО: Бајден го пцуе новинарот на Фокс Њуз

Ана Ололовска

Макрон ќе му предложи на Путин „патоказ за смирување на украинската криза“

А1он

Бела куќа: Бајден ќе има видео средба со лидерите на ЕУ за Украина

А1он

Бајден и јапонскиот премиер Кишида разговараа за Кина

А1он