Москва: Американските дронови директно се вклучија во конфликтот со Русија

Од:

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Перков, рече дека минатонеделните летови на американски беспилотни летала над Балтичкото Море се знак за директна вмешаност на САД во конфликтот со Русија. Во вторникот рускиот ловец Су-27 го погоди пропелерот на американскиот воен дрон Reaper, по што беспилотниот авион се урна во Црното Море.

„Сосема е очигледно што прават овие беспилотни летала, а нивната мисија воопшто не е мирна мисија за обезбедување на безбедноста на пловидбата во меѓународните води. Всушност, станува збор за директно вклучување на овие дронови во конфликтот, против нас“, рече Песков.

Би можело да ве интересира

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Ѕвездата на Star Wars собира пари за дронови за Украина

Ана Ололовска

Пригожин одговори: Не заминувам од Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Снимка од Пригожин кој покажува на мапа: „Украинците подготвуваат три клучни удари“

Ана Ололовска

Украинците тврдат дека вчера убиле над 1.000 руски војници

Ана Ололовска

Вратени телата на 83 украински војници убиени во војната