Моравјецки: Полска повеќе не испраќа оружје во Украина

Од:

„Полска повеќе не испраќа оружје во Украина“, изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки на приватниот телевизиски канал Полсат њуз, пренесува полската новинска агенција ПАП. Изјавата доаѓа откако полско-украинските односи се затегнати поради продолжувањето на забраната за увоз на жито од Украина од страна на Варшава поради загриженоста дека големите количини ќе им наштетат на полските земјоделци.

„Полска ја поддржува победата над „рускиот варварин“, но не може да се согласи да го дестабилизира полскиот пазар со увоз на украинско жито“, рече Моравјецки.

Полска претходно го покани украинскиот амбасадор во Министерството за надворешни работи во Варшава да протестира против изјавите на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Генералното собрание на ОН. Украинскиот претседател рече дека „политичкиот театар“ околу увозот на жито од Украина работи само во рацете на Русија.

Украина поднесе жалба до Светската трговска организација (СТО) против Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна од Украина. Трите земји на ЕУ рекоа дека мораат да ги заштитат своите економии и локалните земјоделци. Земјоделските производи се еден од најважните извори на приход за Украина. Поради војната против Русија, Украина се обидува да извезува повеќе производи по копнен пат наместо преку спорното Црно Море.

Наместо да испраќа оружје во Украина, Моравјецки рече дека Полска сега „се брани со најмодерното оружје“.

„Ако сакате да се браните, мора да имате со што да се браните. Ние се држиме до тој принцип, затоа ги зголемивме наредбите“, рече Моравјецки и додаде дека Полска сигурно нема да ја ризикува безбедноста на Украина.

„Нашиот воен центар во Жешов, во договор со Американците и НАТО, секогаш ја исполнуваше истата улога што ја исполнуваше и ќе ја исполнува“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина