Моралес: САД ми понудија авион за бегство од Боливија

Од:

Поранешниот претседател на Боливија Ево Моралес од Мексико Сити изјави дека САД му понудиле авион за да избега од Боливија.

Моралес, претходно оваа недела, поднесе оставка под притисок по неколкунеделните протести и насилство по изборите на 20 октомври, кои му донесе победа, засенета од обвиненијата за измама.

– САД го повикаа министерот за надворешни работи (на Боливија) да ни понуди авион за да не однесе таму каде што сакаме. Бев сигурен дека тоа ќе биде Гвантанамо, изјави со насмевка Моралес.

Би можело да ве интересира

Американскиот Сенат одобри предлог закон за именување на Русија спонзор на тероризмот

Помпео: САД сакаат да работат со Русија за да се стави крај на конфликтот во Либија

Хоровиц на распит за извештајот на ФБИ за руското мешање во изборите во САД

Трамп најави дека ќе го потпише законот за одбрана

САД: Федерален судија забрани парите наменети за воени расходи да се трошат за изградба на ѕид кон Мексико

Претрес во домот на Ево Моралес

Ана Ололовска