Молдавија воведува забрана за информативни програми од Русија

Од:

Молдавската претседателка Маја Санду потпиша закон со кој се забрануваат информативни програми од Русија, соопшти директорката на Советот за телевизија и радио, Лилијана Вицу.

dobivaj vesti na viber

– Се воспоставува концептот на борба против дезинформации, што значи воведување на многу построги санкции. Доколку тоа се докаже, на фирмите ќе им се одземат лиценците на седум години. По правило, во предизборниот период забележуваме изобилство на дезинформации, рече Вицу.

Според неа, ситуацијата во Украина го принудува официјален Кишињев да донесе остри мерки.

На 2 јуни молдавскиот парламент усвои закон за заштита на информативниот простор, со кој се забранува реемитување на информативно-аналитички програми и воени филмови од Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот