Могерини: Треба да се избегне тензија во односите меѓу Русија и Турција

Од:

Потребно е да се избегне ескалирање на тензиите во односите меѓу Русија и Турција по падот на рускиот бомбардер Су-24 во Сирија, изјави денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

dobivaj vesti na viber

– Разговарав со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и потребно е да се избегне ескалација меѓу Турција и Русија, нагласи Могерини.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека авионот е соборен од ракета воздух-воздух истрелана од турски авион-ловец Ф-16. Според него, авионот во моментот на нападот се наоѓал на височина од 6.000 метри и бил на еден километар од турската граница.

Тој го оцени инцидентот како „забоден нож во грбот на Русија од страна на соучесници на терористите“. Путин истакна дека нападот ќе има сериозни последици врз односите меѓу двете земји.

Турскиот Генералштаб, пак, од своја страна тврди дека рускиот авион го нарушил воздушното пространство на земјата и во рамки на правилата два турски авиона Ф-16 одговориле соодветно.

Би можело да ве интересира

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

А1он

Министрите за енергетика на 15 земји-членки на ЕУ бараат ограничување на големопродажната цена на природниот гас

Ана Ололовска

Фронтекс: Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ зголемен за 30 проценти

Ана Ололовска

Емисиите на ЦО2 од нови возила во ЕУ се намалени за 12 отсто

Ана Ололовска

Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

А1он