Могерини се надева дека следниот шеф на дипломатијата на ЕУ ќе биде посветен

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија Федерика Могерини денеска изјави дека се надева оти на местото шеф на дипломатијата на ЕУ ќе ја наследи некој посветен и кој ќе знае да ја консолидира работата постигната за време на нејзиниот мандат.

– Се надевам дека тоа ќе биде некој посветен и приврзан, кој доаѓа од сферата на надворешната политика, но и безбедноста и одбраната, со цел работата што ја направивме за четири и пол години да може да се консолидира, посебно во областа на одбраната, безбедноста и глобалната стратегија на ЕУ, изјави Могерини.

Таа по доаѓањето на самитот на ЕУ на кој се разговара за именување на нови челници на институциите на Унијата, порача дека и покрај моменталната внатрешна транзиција, ЕУ останува фокусирана на својата глобална улога и мора на своите пријатели во светот да им испрати јасна порака дека секогаш е ангажиран, посветен и партнер од доверба.

Би можело да ве интересира

Брегзит без договор ќе ја чини Велика Британија 60 милијарди фунти

Кандидати за еврокомесари во идниот состав на ЕК

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Земјите од ЕУ да предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж

Ана Ололовска

Новите алатки за заштита на правната држава пред министрите на ЕУ

Ана Ололовска

Зелените бараат четири портфолија во идната Европска Комисија

Пред ЕП претставени приоритетите на финското претседателство со ЕУ