Могерини повика на мирно и политичко решение во Венецуела

Од:

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини повторно побара мирно и политичко решавање на кризата во Венецуела.

Таа на отворањето на состанокот на Меѓународната контакт група во Уругвај истакна дека такво решение претставува единствен начин да се избегне натамошен хаос во Венецуела.

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро е повикан од граѓаните кои протестираат да се замине од власт, а истовремено три милиони луѓе ја напуштиле земјата и заминале во странство.

Би можело да ве интересира

Венецуела соборила „американски авион на нарко мафијата“

Ана Ололовска

Мадуро: Во септември пристигнува првата серија руска вакцина

Ана Ололовска

Бразил ги прогласи за непожелни сите дипломати од Венецуела

Ана Ололовска

Венецуела: Мадуро помилува над 100 опозициски политичари

Ана Ололовска

Венецуелскиот претседател Мадуро: Јас ќе бидам првиот во државата што ќе ја прими анти-ковид вакцината

А1он

Градоначалникот на главниот град на Венецуела почина од Ковид-19

А1он