Могерини: Неприфатлива е воена интервенција во Венецуела

Од:

Високата претставничка на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека воена интервенција во Венецуела е неприфатлива за ЕУ.

– Кризата во Венецуела има политички и институционални причини. Нејзиното решавање мора да биде политичко, како што мора да биде мирно и демократско. Тоа значи без воени интервенции, одвнатре или однадвор, и такво решение е прифатливо за нас, истакна Могерини за врема на конфернецијата на Советот за безбедоност на Обединети нации, посветени на соработката на ОН со регионалните и субрегионалните организации.

Таа истакна дека меѓународната иницијатива може да помогне во изнаоѓање на мирен и демократски излез од кризата.

– Поради тоа е формирана Меѓународна контакт група од европски и јужноамерикански држави, да помогне во создавање на услови за политички процес кој би довел до слободни и фер претседателски избори, во согласност со меѓународните стандарди и Уставот на Венецуела, посочи Могерини.

Би можело да ве интересира

Мадуро: На северозападот од Венцуела уапсен шпион на ЦИА

ВИДЕО: Заев и се заблагодари на Могерини за поддршката и во моментите на криза и во моментите на успех

Татјана Ташкова

Харадинај: Могерини ни предизвика политички трауми

Предраг Петровиќ

Захарова: САД распоредуваат специјални сили во близина на границата на Венецуела

Хан и Могерини бараат дијалог меѓу власта и опозицијата во Албанија

Могерини: Има голема одлучност во Северна Македонија за реформската агенда