Могерини: Изградбата на израелски населби на Западниот брег е незаконска

Од:

Европската унија се уште смета дека израелското населување на окупираната палестинска територија е нелегално според меѓународното право и дека е закана на можноста за траен мир, рече шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини.

„ЕУ го повикува Израел да ги прекине сите активности за населување, во согласност со своите обврски како окупациска сила“,нагласува Могерини во изјавата.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера нагласи дека планира да објави дека САД ја олеснуваат својата позиција за изградба на израелските населби во окупираниот Западен Брег, и дека САД ќе отфрлат правно мислење на Стејт департментот во 1978 година дека изградбата на населби во окупираните територии не е во согласност со меѓународно право.

Би можело да ве интересира

С. Македонија продолжува да ги исполнува условите за визна либерализација

Ана Ололовска

Макрон побара Израел да не анектира делови од Западениот Брег

Ана Ололовска

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Ана Ололовска

Нацрт буџетот на ЕУ за идните седум години предвидува 12,6 милијарди евра за проширувањето

Ана Ололовска

Во Израел нови 1.464 случаи, најголем дневен пораст на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Барние: Што и да се случи со Брегзит, ЕУ да се подготви за промени

А1он