Модерна и Астра зенека прават вакцини против омикрон

Од:

Компанијата Модерна наскоро ќе ја тестира новата вакцина против варијантата омикрон. Нова вакцина против овој сој разработуваат и Астра Зенека заедно со Универзитетот Оксфорд.

dobivaj vesti na viber

Фајзер веќе почна со клинички испитувања на новата вакцина против омикрон и како бустер и како опција за невакцинираните.

Во испитувањата се вклучени 1.400 лица.

Би можело да ве интересира

ЕМА се надева дека до септември ќе ги одобри прилагодените вакцини за омикрон сојот

А1он

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

Катерина Павлова-Николовска

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

А1он

Подваријантата на Омикрон БА2 потврдена во Албанија

А1он

(ВИДЕО) Петличковски: Во државата од пред неколку недели доминира стелт омикронот

А1он

Модерна тестира вакцина против омикрон

Ана Ололовска