Мнучин: САД им воведоа санкции на 18 ирански банки

Од:

Американската Канцеларија за контрола на странски средства (ОФАЦ) на својот долг список на санкции кон официјален Техеран додаде уште 18 ирански банки.

Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин изјави дека одлуката за санкции претставува јасна заложба на американските власти за запирање на нелегалниот пристап до американскиот долар.

-Нашите програми за санкции ќе продолжат се додека Иран не престане да ги поддржува терористичките активности и не ја прекине својата нуклеарна програма, рече Мнучин, цитиран од Анадолија.

Администрацијата на САД во 2018 година еднострано се повлече од нуклеарниот договор со Иран потпишан во 2015 година, по што почна повторно да воведува санкции за Техеран.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бајден официјално ги претстави првите луѓе на новата администрација

Жарко Настоски

САД: Над 1.000 починати од Ковид-19, нови 190.000 заразени во изминатиот ден

Жарко Настоски

Њујорк Тајмс: Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Жарко Настоски

Почина Дејвид Динкинс, единствениот црнечки градоначалник на Њујорк

Ана Ололовска

На американските аеродроми над три милиони патници во пресрет на Денот на благодарноста

Ана Ололовска

Шефот за безбедност во Епл обвинет дека со ајпади потмитувал полицајци

Ана Ололовска