Многу од жртвите во Ханау се со странско потекло

Од:

Голем дел од жртвите на нападот во Ханау, во Германија, биле со странско потекло, јави ДПА повикувајќи се на извори во полицијата.

Сепак, не е јасно дали некој од нив бил странски државјанин.

Турската Влада веќе објави дека некои од загинатите во нападите во наргиле барови во западниот германски град биле турски државјани.

Според извештаите, напаѓачот пукачот влегол во баровите и почнал да убива луѓе.

Би можело да ве интересира

Германската држава во преговори за помош од милијарда евра за Луфтханза

Ана Ололовска

Шпан: Попрво ќе добиеме лек отколку вакцина против коронавирус

Ана Ололовска

Во Германија околу 3.000 нови заразени и уште 31 смртен случај

А1он

Германија со девет милијарди евра ќе ја спасува економијата

А1он

Анкета: Германците за физичко дистанцирање, но не и за забрана за излегување

Ана Ололовска

ФАЦ: Германија најавува купување на големи количества од лекот „Авиган“

Ана Ололовска