Мјанмар: Непознати грабнувачи одвеле дописник на Би-би-си во непознат правец

Од:

Новинар на локалниот сервис на Би-Би-Си од Мјанмар „се води како исчезнат“ откако бил к, соопшти британскиот национален сервис, откако денеска беше однесен од неидентификувани лица во главниот град Непјидо, соопшти Би-Би-Си, изразувајќи загриженост за неговата безбедност.

„Многу сме загрижени за нашиот репортер Аунг Тур кого го одведоа неидентификувани лица“, напиша Би-Би-Си на својот официјален профил на Твитер.
Новинарот исчезна во главниот град, а Би-Би-Си прави се што може да открие каде се наоѓа.

„Ги повикуваме властите да ни помогнат да го пронајдеме и да потврдиме дека е добро“, наведува Би-Би-Си.

Во Мјанмар секојдневно се одржуваат демонстрации откако во таа земја беше извршен воен удар на 1 февруари, а шефицата на цивилната влада Аунг Сан Су Су Чи беше симната од власт и уапсена.

Воените власти се се поостри со демонстрантите, а покрај извештаите за убиени демонстранти, хунтата ја насочи репресијата и кон медиумите во Мјанмар, одземајќи им дозволи за работа на пет радио и телевизиски станици, пребарувајќи редакции и апсејќи новинари.

Најмалку 30 новинари се уапсени од пучот, од кои 18 се во затвор, според локалната невладина организација, Здружението за помош на политички затвореници.

Би можело да ве интересира

Охриѓанка која Интерпол ја барал за киднапирање во Норвешка, уапсена на граница кај Свети Наум

Жарко Настоски

Новинар на Ројтерс убиен во Авганистан

Жарко Настоски

Ирански разузнавачи обвинети за заговор за киднапирање на новинарка од Њујорк

Некогашната нобеловка за мир и премиерка на Мјанмар доби уште четири нови обвиненија

Жарко Настоски

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

Жарко Настоски

Кондовци грабнале жител на Долно Свиларе, роднини го нашле тепан во Кондово

Жарко Настоски