Мисија на ЕУ ќе оди во Ерменија да помогне во демилиризацијата и демаркацијата на границата со Азербејџан

Од:

Европската унија ќе испрати „цивилна мисија“ во Ерменија долж границата со Азербејџан со цел „да воспостави доверба“ меѓу двете земји и да помогне демаркација на границата. Тоа го изјавија учесниците на четиристран состанок по прашањето одржан синоќа во Прага.

dobivaj vesti na viber

„Мисијата ќе почне во октомври и ќе трае најмногу два месеца. Целта на мисијата е да изгради доверба и преку своите извештаи да им помогне на комисиите за демаркација на границата“, се наведува во заедничката изјава објавена по разговорите меѓу ерменскиот премиер Никол Пашинјан, претседателот на Азербејџан Илхам Алиев, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Азербејџан и Ерменија би можеле да потпишат мировен договор до крајот на годината доколку има добра волја во Ереван“, изјави азербејџанскиот претседател по средбата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он

ЕУ го повлече грантот од 28 милиони евра за пристаништето Драч

А1он

ЕУ ќе обезбедува училишни автобуси за Украина

А1он