Мишел: Санкциите против Москва го покажаа единството на ЕУ

Од:

Првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска изјави дека санкциите на Европската унија кон официјална Москва поради нејзините постапки против опозицискиот лидер Алексеј Навални покажаа дека ЕУ е целосно обединета во одбраната на своите интереси.

Британските медиуми јавија дека Кремљ претходно се обиде да го минимизира влијанието на санкциите наметнати од САД и Европската унија, но додаде дека ќе возврати со реципрочни мерки.

“… Одлучивме да примениме санкции поради случајот Навални. Ова значи дека сме целосно посветени и обединети во Европа да бидеме силни, многу цврсти во целта да ги промовираме нашите вредности, да ги браниме нашите интереси, рече Мишел од Киев , каде што разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Би можело да ве интересира

Украина не мисли да тргнува во офанзива против проруските сепаратисти

Жарко Настоски

Захарова: Членството во НАТО може да доведе до неповратни последици по државноста на Украина

Ана Ололовска

Еврокомесар: До средината на јули ќе бидат обезбедени вакцини за 70 отсто од граѓаните на ЕУ

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Псаки: САД разговараат со сојузниците за прераспоредувањето на руски трупи во близина на Украина

Ана Ололовска

СЕ: Стапката на затворања во Европа продолжува да опаѓа

Ана Ололовска