Мишел: Договорот со Велика Британија е најдобар исход за сите

Од:

Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел изјави дека постигнувањето договор за воспоставување на блиски односи помеѓу Европската Унија и Велика Британија е „голем чекор напред“ .

– За нашите граѓани и компании сеопфатниот договор со нашиот сосед, пријател и сојузник е најдобар исход, посочи Мишел.

Тој истакна дека ЕУ во преговорите со Велика Британија покажала единство и одлучност.

– Ова беа многу предизвикувачки преговори, но процесот не е завршен. Сега е време ЕС и Европски парламент да го анализираат договорот постигнат на ниво на преговарачи, пред да дадат зелено светло, наведе Мишел.

Постигнатиот договор ЕК треба да го потврди на состанок на еврокомесарите, како и парламентите на ЕУ и на Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Директорот на АстраЗенека: Се надевам дека ќе ги исполниме очекувањата на ЕУ

Жарко Настоски

Германскиот претседател: Да не ги прекинуваме сите врски со Русија

Жарко Настоски

На ЕУ ќе ѝ фалат 11 милиони здравствени работници поради стареењето на населението

Жарко Настоски

Посредници им нуделе вакцини на земји од ЕУ

Жарко Настоски

Брисел бара и во следните десет години операторите да не смеат да наплаќаат за роаминг

Жарко Настоски

АстраЗенека нема да ги испорача сите договорени вакцини во ЕУ во вториот квартал

Жарко Настоски