Мирослав Лајчак избран за претседател на Генералното собрание на ОН

Од:

Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак е избран за претседател на Генералното собрание на Обединетите нации, а таа должност треба да ја преземе на 72. седница на ова меѓународно тело, која ќе почне во септември.

Во Собранието, кое има 193 земји-членки и кое го контролира буџетот на ОН, одекна аплауз кога актуелниот претседател Питер Томсон соопшти дека Лајчак е избран за нов претседател.

Лајчак истакна дека за време на едногодишното претседавање ќе се фокусира на стремежите да се постигне мир и пристоен живот за сите луѓе, спречување судири, медијација, борба против сиромаштијата, миграциските прашања и човековите права.

Тој дополни и дека е време да се реформира Советот за безбедност на ОН и оти тој лично ќе се залага за тоа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Почна средбата на Вучиќ со Борел и со Лајчак

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини нема договор

Вучиќ денеска и утре со Лајчак: Пред средбата во Охрид ќе кажам што мислам

Шест држави го изгубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска

ОН: Украинците многу страдаат поради војната и уништувањето предизвикано од Русија

Ана Ололовска