Минск: Западот сака да отвори втор фронт

Од:

Западот се обидува да отвори втор фронт со цел да ги пренасочи ресурсите на Русија, изјави шефот на белоруската КГБ, генерал-полковник Иван Тертељ.

Тертељ нагласи:

„Западот презема обиди да отвори втор фронт во која било насока за да ги пренасочи ресурсите на Русија за решавање на инцидентни задачи. Затоа предвидуваме влошување на ситуацијата во регионот“.

Како што наведе, во вакви услови противникот користи различни инструменти, традиционално тоа е опозицијата, додаде тој.

„Тоа се луѓе кои избегаа во странство откако не ја завршија својата работа во Белорусија во 2020 година. Конкретно знаеме кој ги држи и зошто. Затоа сега сè е фокусирано на подготовка на интервенција против Белорусија. Голем број илегални вооружени формации имаат е формирана на територијата на Украина“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Одбележан Денот на Армијата, Пендаровски одликуваше 13 војници

Горан Наумовски

100 војници најрано утре ќе заминат на помош во Словенија, се чека Владата да донесе одлука

Орце Костов

Околу 20.000 војници ќе го чуваат небото над Москва за празниците

Горан Наумовски

Минск: Украински проектил падна на белоруска територија

А1он

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Украина ги повлекува своите војници од КФОР

А1он