Минск: Нема да ги затвориме дипломатските претставништва во ЕУ

Од:

Белорускиот министер за надворешни работи, Владимир Макеј изјави дека Минск нема да ги затвори своите дипломатски претставништва во ЕУ во блиска иднина.

– Во оваа фаза не планираме да ги затвориме нашите претставништва во која било земја на ЕУ, но секако дека ќе ја следиме ситуацијата. Ние веруваме дека ЕУ може да биде нормален партнер на Белорусија, но за да се постигне тоа, потребно е да се вратиме на разумните основи на соживот кои постоеја до неодамна во нашите односи, истакна Макеј во интервју за агенција БелТА.

Шефот на белоруската дипломатија потврди дека на почетокот на оваа година се разговарало за „оптимизација“ на дипломатските канцеларии, но по состанокот за приоритетите во надворешната политика, тој нагласи дека не станало збор за затворање на одредени дипломатски претставништва во ЕУ.

Би можело да ве интересира

ОН: Ужасни услови за мигрантите на границата меѓу Полска и Белорусија

А1он

ВИДЕО: Белоруската опозициска лидерка Марија Колесникова осудена на 11 години затвор

Полска прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија

А1он

Лукашенко: Русија ќе ни испрати авиони, хеликоптери, противвоздушни системи

А1он

Главната опозиционерка во Белорусија се соочува со 12 години затвор

А1он

Полската Влада предложи воведување вонредна состојба на границата со Белорусија

А1он