Министрите за надворешни работи на Литванија, Летонија и Естонија во Киев

Од:

Министрите за надворешни работи на Литванија Габриелиус Ландсбергис, на Летонија Едгарс Ринкевичс и на Естонија Ева-Марија Лимец денеска пристигнаа во Киев.

dobivaj vesti na viber

Информацијата на Твитер ја соопшти шефот на литванската дипломатија.

– Во посета на Киев со колегите од Летонија и Естонија. Овој пат зборуваме и за обнова, реставрација и кандидатски статус на Украина за ЕУ. Расцветаниот Киев потсетува дека земјата е подготвена за светла иднина, напиша тој и објави заедничка фотографија со колегите.

Министрите за внатрешни работи на Украина, Естонија, Летонија, Литванија и Полска вчера го посетија киевското предградие Хостомел и потпишаа заедничка декларација за соработка и помош за Украина за надминување на последиците од руската воена агресија.

Иазвор: МИА

Би можело да ве интересира

Кадиров: Ова е моќна Русија, соработувајте со неа

Украина не сака мировни преговори: Тоа би значело дека Русија победила

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Катерина Павлова-Николовска

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска