Министрите за надворешни работи на Германија, Франција, Русија и Украина ќе се сретнат денеска во Берлин

Од:

Министрите за надворешни работи на Германија, Франција, Русија и Украина ќе се сретнат денеска во Берлин, за да се обидат да ги усогласат иницијативите за прекин на конфилктот во Источна Украина.

dobivaj vesti na viber

Според дипломатски извори средбата нема да има утврден дневен ред, со цел да не се создадат предвремени очекувања.

Средбата е на иницијатива на германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмнајер, пренесува ДПА.

Според германскиот весник „Зидојче Цајтунг“ целта на средбата е да се разговара за мерки за изградба на доверба. Четворицата министри ќе се сретнат во зградата на германското Министерство за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

За четири месеци во Франција поради птичји грип се заклани речиси 1,3 милиони живина

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он