Министрите од еврозоната одбија да ја продолжат програмата за помош на Грција

Од:

Програмата за помош на Грција завршува во вторник навечер, одлучија попладнево министрите за финансии од еврозоната, откако го одбија барањето на Атина за едномесечно продолжување, изјави претседавачот на Еврогрупата Јерун Дејселблум, пренесува ДПА.

dobivaj vesti na viber

Седницата ќе продолжи неофицијално, без грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис, а со цел да бидат разгледани последиците.

Министрите сметаат дека одлуката на грчкиот премиер Алексис Ципрас за распишување референдум за барањата на кредиторите за реформи за возврат на финансиска помош претставува еднострано прекинување на преговорите.

Поголемиот дел од министрите од еврозоната изјавија дека се изненадени и разочарани од одлуката на Ципрас на 5 јули да се одржи референдум.

Би можело да ве интересира

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

Јурова очекува отпор во ЕУ за новите прописи за слобода на медиумите

А1он

Стапува на сила планот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас за 15 отсто

А1он

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

(ВИДЕО) Пратеникот Биков од ГЕРБ: Во Македонија има криза на идентитетот кој е понов од бугарскиот

Орце Костов