Министерски состанок на ЕУ по најавата на Путин за мобилизација резервисти

Од:

Министрите за надворешни работи на Европската унија вечерва ќе одржат итен неформален состанок во Њујорк на маргините на годишното заседание на Генералното собрание на ОН, во врска најавата на рускиот претседател Владимир Путин за мобилизација на илјадници резервисти, соопшти шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

dobivaj vesti na viber

Заканата на рускиот претседател за употреба на нуклеарно оружје е „неприфатлива”, изјави Борел во ОН и додаде дека „меѓународната заедница треба да реагира“.

Претседателот Путин денеска нареди делумна мобилизација на резервисти за зајакнување на силите во воениот конфликт во Украина. Путин рече дека Западот сака да ја уништи Русија и предупреди дека доколку постои закана по територијалната целовитост на Русија ќе бидат употребени „сите средства“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: Голем број хаубици од западни држави вон употреба во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од руските напади во Днепар

Ана Ололовска

Во Киев 130.000 граѓани се уште се без струја по руските напади

Ана Ололовска

Херсон повторно има струја

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска