Министерот за внатрешни работи на Грузија поднесе оставка

Од:

Министерот за внатрешни работи на Грузија, Бачо Ахалаја поднесе оставка по скандалот предизвикан од видеото на кое затвореник е малтретиран од затворски чувари.

dobivaj vesti na viber

Снимката на силување затвореници со пендрек предизвика лавина демонстрации во Грузија.

Владата тврди дека се работи за политичка провокација, во очи изборите на 1-ви октомври, а претседателот Михаил Сакашвили вети дека ќе ги казни сите кои учествувале во страшното злодело на злоставување на затворениците.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Ана Ололовска

Грузија и Молдавија ги добија прашалниците за членство во ЕУ