Министерките за надворешни работи на 16 земји ги повикаа Талибанците да ја повлечат одлуката за образование на девојчињата

Од:

Министерките за надворешни работи на 16 земји денеска изјавија дека се „длабоко разочарани“ од одлуката на Талибанците да не дозволат девојчињата да посетуваат основно училиште и ги повикаа да ја повлечат својата одлука.

„Како жени и министерки за надворешни работи, ние сме длабоко разочарани и загрижени што на девојчињата во Авганистан им беше забранет пристап до средни училишта оваа пролет“, изјавија министерките од Албанија, Андора, Австралија, Белгија, БиХ, Канада, Естонија, Германија, Исланд, Косово, Малави, Монголија, Нов Зеланд, Шведска, Тонга и Обединетото Кралство во заедничка писмена изјава.

Новите авганистански власти неочекувано наредија затворање на училиштата за девојчиња во Авганистан, само неколку часа по нивното повторно отворање. Медиумите објавија дека на девојчињата кои пристигнале во постарите одделенија на основните и средните училишта им било кажано да се вратат дома.

Талибанците не ја разјаснија ваквата ненадејна одлука.

Министерките, во заедничкото соопштение, наведуваат дека одлуката е „особено вознемирувачка“ бидејќи Талибанците постојано ветуваа дека ќе ги отворат училишта за сите откако ја презедоа власта во земјата минатиот август.

„Ги повикуваме Талибанците да ја повлечат својата одлука и да гарантираат еднаков пристап на сите нивоа на образование, во сите провинции во земјата“, велат тие. Посочија дека во следниот период „ќе си ги мерат постапките, а не зборовите“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 157 Авганистанци починаа од студ

А1он

Талибанците во Авганистан камшикуваа девет мажи на стадион

А1он

Авганистанска политичарка убиена во Кабул

Ана Ололовска

Талибанците во Авганистан ги затвораат салоните за убавина

А1он

Кинезите први се договорија со талибанците за нафтата

ОН го осуди кршењето на правата на жените во Авганистан

Ана Ололовска