Минеаполис: Стотици луѓе протестираа поради убиство на Афроамериканец

Од:

Стотици демонстранти се собрале денеска во Минеаполис барајќи правда поради убиството на 23-годипниот Афроамериканец Долал Ид.

Тоа е прв ваков случај по убиството на Џорџ Флојд во мај минатата година, по што следеа големи протести низ САД.

Дури илјада демонстранти маршираа и скандираа вчера во близина на местото каде беше убиен Ид минатата средата при обидот на полицијата да го запре.

Шефот на полицијата Медариа Арадондо објави снимка од 27 секунди, снимена од еден полицаец, истакнувајќи дека на неа се гледа оти Ид прв отворил оган.

Би можело да ве интересира

Половина милион луѓе во Тексас сè уште се без топла вода

Ана Ололовска

САД потрошија приближно осум милијарди долари за обнова на згради и возила во Авганистан

Ана Ололовска

Иран одби да разговара со САД за нуклеарниот договор

Ана Ололовска

САД повикаа на ослободување на борците за демократија во Хонг Конг

Ана Ололовска

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран