Минеаполис: Стотици луѓе протестираа поради убиство на Афроамериканец

Од:

Стотици демонстранти се собрале денеска во Минеаполис барајќи правда поради убиството на 23-годипниот Афроамериканец Долал Ид.

Тоа е прв ваков случај по убиството на Џорџ Флојд во мај минатата година, по што следеа големи протести низ САД.

Дури илјада демонстранти маршираа и скандираа вчера во близина на местото каде беше убиен Ид минатата средата при обидот на полицијата да го запре.

Шефот на полицијата Медариа Арадондо објави снимка од 27 секунди, снимена од еден полицаец, истакнувајќи дека на неа се гледа оти Ид прв отворил оган.

Би можело да ве интересира

САД фрлаат милиони дози вакцини во услови на глобален недостиг

Ана Ололовска

Остин ќе ги посети Грузија, Украина и Романија

Ана Ололовска

Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

А1он

САД ја повикаа Русија да обезбеди енергетска сигурност во Европа

Блинкен – Борел: Потребно е да продолжи пристапниот процес со Македонија и Албанија

А1он

Ескобар: Дијалогот Белград – Приштина го води ЕУ со поддршка на САД

А1он