Минатата година во Франција над 130.000 лица побарале азил

Од:

Во Франција, во 2019 година, бројот на барања за азил се зголеми за 7,3 проценти во однос на претходната година.

Според последните бројки на Француската канцеларија за заштита на бегалци и лица без државјанство (ОФПРА), минатата година 132.614 лица поднеле барање за азил во таа земја.

Тоа е зголемување од 7,3 проценти во однос на 2018 година, при што најголем број апликации се поднесени од граѓани на Авганистан, Гвинеја, Грузија и Албанија.

Бројот на странци кои минатата година беа протерани од Франција и кои нелегално престојуваа во таа земја се зголеми за 19 проценти во однос на претходната година.

Би можело да ве интересира

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се зголеми на 38

А1он

Во регионот на Париз запленети околу пет тони канабис

А1он

„Ер Франс“ укинува околу 1.500 работни места до 2022 година

Ана Ололовска

Во Франција бројот на заразени од коронавирусот се зголеми на 38

Ана Ололовска

Најмалку пет жртви во пожар во Стразбур

Ана Ололовска

Двете починати лица во Франција имале и други болести

А1он