Милитанти нападнаа универзитет во Нигерија и киднапираа студенти

Од:

Вооружени лица нападнале универзитет во северната нигериска држава Кадуна, по што киднапирале се уште непознат број студенти и убиле еден вработен, соопштија денеска локалните власти.

Нападот се случил синоќа во 20.15 часот, кога голем број напаѓачи ја окупирале зградата, изјави портпаролот на локалната полиција.

– Киднапирани се студенти, но засега не знаеме колку од нив, истакна портпаролот.

Двајца универзитетски службеници изјавија дека најмалку 20 студенти не одговориле на прозивката, но не знаеле колку точно се киднапирани, а колку успеале да избегаат.

Локалниот министер за внатрешни работи Самуел Аруван потврди дека бил извршен нападот и додаде дека еден вработен на универзитетот притоа е убиен.

Би можело да ве интересира

Студентите во Њујорк ќе мораат да се вакцинираат ако сакаат да следат предавања

Жарко Настоски

Цената на дипломите на Правен факултет покачена за 50 евра

Искра Манојлоска

СДСМ поднесува иницијатива за измени на Закон за субвенциониран студентски оброк

Во Русија приведени новинари од студентски весник, објавиле видео за репресијата врз Навални

Жарко Настоски

Николовски: Владата и студените се на иста страна, заеднички градиме меѓусебна доверба и систем за борба против корупцијата

Жарко Настоски

Нигериските џихадисти тврдат дека собориле воен авион, властите демантираат

Ана Ололовска