Милиони луѓе без струја во Аргентина, Уругвај, Парагвај и Бразил

Од:

Во Јужна Америка денеска се случи масовен прекин на снабдување со електрична енергија, поради што милиони луѓе ширум Аргентина, Уругвај, Парагвај и јужниот дел на Бразил останаа без струја.

Енергетската компанија „Едесур Аргентина“ преку Твитер соопшти дека дошло до масовен прекин на снабдувањето во меѓусебно поврзаниот електричен систем.

Би можело да ве интересира

Бразил ја обвини Венецуела дека испушта нафта на плажите

На брегот на Бразил протекоа сто тони нафта, закана за плажите во 42 града

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Бразил запленети 617 килограми кокаин во пакети со логото „ФК Елбасан“

Болсонаро: Амазонија не е „наследство на човештвото“

Албанија забрани влез на над 27 тони пилешко месо и 19,2 тони кафе од Бразил

Најмалку 10 жртви во пожарот во болницата Бадим во Рио

Ана Ололовска