Мили: Америка е подготвена, ако Кина го нападне Тајван, тоа ќе биде дебакл

Од:

Највисокиот генерал на Пентагон Марк Мили рече дека кинескиот напад врз Тајван би бил споредлив со руската воена операција во Украина и со значајна „стратешка грешка“.

Претседателот на Здружениот Генералштаб на американската војска, генерал Мили ова го изјави на заедничкиот брифинг во Пентагон со секретарот за одбрана Лојд Остин.

На прашањето дали воопшто е загрижен дека Си може да донесе „непромислена одлука“ да го заземе Тајван со сила, имајќи предвид дека либерално-демократскиот остров се гледа себеси како сопствен независен ентитет, додека Кина го смета за дел од нејзината територија, Мили одговори дека верува, иако лично не го познава кинескиот лидер, дека Си е „рационален актер“ кој „ќе донесува одлуки врз основа на она што мисли дека е во негов национален интерес“ и кој „ги проценува работите врз основа на трошоците, придобивките и ризиците.

„Мислам дека тој би заклучил дека нападот на Тајван во блиска иднина би бил преголем ризик и би завршил со стратешки дебакл за кинеската војска. И мислам дека тоа ќе го уништи сонот на Кина да биде број еден економска и воена сила“, рече генералот Мили.

Сепак, Мили нагласи дека Америка не знае дали Кина ќе се обиде да го окупира Тајван, но дека официјални лица продолжуваат внимателно да ја следат ситуацијата и дека се „воено подготвени“.

„Една од клучните работи сега е да се осигураме дека Тајван може да се брани, а има многу научени лекции од војната во Украина“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Генерал Игор Кирилов: Американците спроведуваат експерименти со ХИВ инфекција на украински војници

А1он

Загина американски бизнисмен, паѓајќи од 54 кат на зграда: Ден пред трагедијата побарал развод од сопругата

А1он

Владата на Тајван поднесе оставка

Ана Ололовска

Тајванските власти ги осудија маневрите на кинеската армија околу островот

Ана Ололовска

Кина спроведе воени вежби во близина на Тајван

Ана Ололовска

Во Америка се појави нова варијанта на омикрон, Германците предупредија за брзото ширење на вирусот

А1он