Милано привремено забранува работа на компании за изнајмување електрични тротинети

Од:

Миланo одлучи да ја забрани работата на компаниите за изнајмување електрични тротинети се додека не се утврдат јасни правила за употреба на тоа превозно средство.

Одредбата предвидува дека ел/тротинети можат да се управуваат во Италија само во пешачки зони, на пешачки и велосипедски патеки и во области каде што брзината е ограничена на 30 км на час.

Исто така, од локалните власти се бара да објават правила за сообраќај на видлива локација.

Првата компанија за изнајмување такви превозни средства се појави во Милано во октомври 2018 година.

Од пролетта оваа година има уште шест компании, што е тренд и во други европски градови.

На крајот на јули, Милано дозволи брзина од 6 км на час во пешачките зони и им забрани да се движат на тротоарот, со казна од 26 евра.

Би можело да ве интересира

„Уникредит“ отпушта 8.000 вработени и затвора 500 филијали

Фамилијата Ањели ги купува „Ла Република“ и „Ла Стампа“

Ана Ололовска

Иванов во италијанскиот Сенат: Со недобивањето датум за почеток на преговори Балканот влегува во нова неизвесност

ВИДЕО: Пратеник запроси пратеничка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Италијански студенти силуваа Британка: Многумина згрозени од она што го направија потоа

Татјана Ташкова

Истражување: Секој четврти Италијанец верува дека жената со облекување предизвикува силување

Ана Ололовска