Мијатовиќ: „Загрижувачки курс“ на Виктор Орбан за човековите права

Од:

Комесарот за човекови права на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ изјави денеска дека Унгарија се соочува со многу меѓусебно поврзани предизвици во врска со човековите права, вклучувајќи го и законодавството, кое процесуира граѓански групи, назадување на првото на жената и системско притворање на баратели на азил.

Мијатовиќ, која минатата недела престојуваше во петдневна посета на Унгарија , исто така, изрази загриженост за независноста на медиумите и правосудството.

Таа изјави дека „просторот за работа на невладините организации, борците за човекови права и новинарите, кои ја критикуваат Владата е многу тесен и ограничен“ и го повика премиерот Виктор Орбан да „го смени својот загрижувачки курс“ за човековите права.

Би можело да ве интересира

Историската грешка на Макрон со Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Алтмајер: Во интерес на ЕУ е да почне преговори со Скопје и Тирана

Ана Ололовска

Собир за поддршка на Северна Македонија пред француската амбасада во Софија

Ана Ололовска

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

Ана Ололовска

ЦДУ/ЦСУ: Патот кон ЕУ станува отворен за Сeверна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Могерини: Одбивањето на Скопје и Тирана е повеќе од промашена шанса, тоа е историска грешка

Ана Ололовска