Метрополитен музејот одбива донации од фармацевтско семејство

Од:

Њујоршкиот музеј Метрополитен објави дека повеќе нема да прима донации од семејството Саклер кое се збогатило со производство на опијати, јави Би-Би-Си.

Супербогатото семејство е сопственик на Пурду Фарма, компанија која произведува лекови како што е аналгетикот Оксиконтин, поврзан со смртта на илјадници Американци.

Компанијата ги отфрла обвинувањата дека го намалувала ризикот од развој на зависност и злоупотреба, со цел лекот повеќе да се продава.

Одлуката на Мет следува по слични потези на други музеи. Националната галерија на портрети и галеријата Тејт во Лондон, како и њујоршкиот музеј Гугенхајм веќе се дистанцираа од контроверзното семејство.

– Музејот е благодарен и ги почитува оние кои не поддржуваат, но понекогаш е неопходно да се одбијат донации кои не се во интерес на јавноста или музејот, изјави Даниел Вајс, претседател на Метрополитен.

Би можело да ве интересира

Шојгу: Русија нема да распоредува нови ракети се додека САД исто така се воздржуваат во Европа и Азија

Градоначалничка во САД добива закани по коментари за Трамп

Работници од Пенсилванија условени да се појават на митинг на Трамп или да не добијат плата

Татјана Ташкова

КЦНА: Целта на вежбите на Јужна Кореја и САД е напад врз Северна Кореја

САД го напуштија одборот на косовската Агенција за споредување и верификација на имот

Причината за смртта на Епстајн е самоубиство со бесење