Метеоролозите предупредуваат дека бранот од Германија и Австрија може да ја зафати и Словачка

Од:

Метеоролозите предупредуваат дека бранот од Германија и Австрија кој ги предизвика поплавите може да влијае и на Братислава. Нивото на Дунав може да се искачи за 2,5 метри во Словачка, според последните податоци на страницата imeteo.sk, која ја следи состојбата на реките.

Словачкиот хидрометеоролошки институт (ШМУ) во неделата издаде предупредување за можни силни бури низ Словачка, каде може да падне голема количина дожд.

„Како резултат на обилните дождови што паднаа претходните денови во Германија и Австрија долж Дунав, очекуваме значително зголемување на водостојот во словачкиот тек на Дунав“, велат метеоролозите.

Нивото на Дунав достигна 526 сантиметри во предградието на Братислава, Девин и 565 сантиметри во Братислава.

„Според нашите проценки, нивото на водата во Девин може да достигне 700 сантиметри, а во главниот град 740“, се наведува во соопштението на ШМУ и се додава дека постепеното опаѓање на нивото на Дунав може да започне денеска во попладневните часови.

Би можело да ве интересира

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он

Германската полиција приведе четворица осомничени по закани за напад на синагога

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

Курц: Пандеммијата помина, освен за невакцинираните

Ана Ололовска

Пристигнаа германските експерти за истрагата на пожарот во болницата во Тетово

А1он