Метални делови од авион на Боинг паѓале и во Холандија

Од:

Жителите на холандското село Мерсен беа шокирани откако повеќе метални делови од авион паднаа од небото, оштетувајќи автомобили и куќи, а полесно се повредени една жена и дете.

Авионските делови се од товарното летало Боинг 747-400, кое во саботата исчезна откако во 16 часот полета од аеродромот Мастрихт кон Њујорк.

Очевидци тврдат дека слушнале силни удари и виделе пламен како излегува од еден од левите мотори на авионот, по што почнале да бегаат во засолниште, а метални делови паѓале насекаде низ селото.

Неколку автомобили и покриви на куќи се оштетени од вжештениот метал кој паѓал од небото.

Авионот итно слетал во Лиеж во Белгија.

Аеродромската полиција и холандскиот Одбор за безбедност започнале истрага, во обид да утврдат што се случило.

Сличен инцидент се случил и во САД, исто така во саботата, кога се запалил мотор на авионот Боинг 777 на компанијата „Јунајтед ерлајнс“, а делови од леталото паднале во предградие на Денвер.

Би можело да ве интересира

Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

Жарко Настоски

Данска воведе „ковид пасоши“ за внатрешна употреба, во Холандија ќе се тестираат посетители на влезовите од музеите

Жарко Настоски

Холандија до 7 април го прекина во целост вакцинирањето со „Астра Зенека“

Ана Ололовска

Се намалуваат шансите за нова влада на Холандија

Ана Ололовска

Холандскиот премиер во небрано, го фатија дека го лажел Парламентот

Жарко Настоски

Прекинати разговорите за нова холандска Влада по вториот случај на Ковид-19 меѓу преговарачите

Ана Ололовска