Меркел в понеделник ќе има средба со Путин во Париз

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел в понеделник ќе има билатерална средба со рускиот претседател Владимир Путин во Париз, пред самитот за Украина, соопшти портпаролката на германската влада.

Меркел, исто така, планира на самитот да има состанок одделно со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Домаќин на Самитот за Украина е францускиот претседател Емануел Макрон.

Тоа ќе биде прва таква средба на тоа ниво, во „нормандиски формат“, во изминатите три години, со цел да се започнат мировните преговори.

Во меѓувреме, меѓу Берлин и Москва има се поголем дипломатски судир поради убиството на грузиски активист, за кое, наводно, стои руската држава.

Би можело да ве интересира

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Германија има рекордни 83,2 милиони граѓани

Ана Ололовска

Полска и Германија најголеми корисници на климатскиот фонд на ЕУ

Ана Ололовска

Земјотрес на Камчатка

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Предраг Петровиќ

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Ана Ололовска