Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до 2021 година.

– Можам да ја извршувам оваа должност, имам силен личен интерес да го зачувам здравјето, и како што е реков и претходно, 2021 е заклучок на мојата политичка работа, изјави таа на прес конференција.

– Меѓутоа се надевам, дека после (политиката) ќе биде друг живот, додаде таа со насмевка.

На прашањето како се чувствува, Меркел одговори „добро“.

Би можело да ве интересира

СЕК ја казни „Дојче банк“ оти вработувала роднини на државни чиновници во Кина и Русија

Ана Ололовска

Меркел: Г-7 не може да молчи пред пожарите во Амазонија

Ана Ололовска

Меркел и Џонсон веруваат во Брегзит со договор

Ана Ололовска

Џонсон на средба со Меркел во Берлин, пречекан со протести

Над 25 проценти од Германците имаат мигрантско потекло

Ана Ололовска

Рот: Мирот во Северна Ирска и интегритетот на европскиот пазар не се за преговори

Ана Ололовска