Меркел: Трамп не е причина за заладените односи помеѓу ЕУ и САД

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за „Фајненшл тајмс“ изјави дека опаѓа американската фокусираност врз Европа и тоа ќе биде случај со кој било претседател.

Таа додаде дека заладените односи помеѓу Германија и САД не се поради Доналд Трамп, туку тоа има подлабоки корени, како и структурални причини.

Меркел наведе дека „се случи пресврт“ додавајќи оти поранешниот американски претседател Барак Обама зборувал за азиски век, од американска перспектива.

– Тоа, исто така, значи дека Европа повеќе не е, така да кажам, во центарот на светските настани… Фокусот на САД врз Европа опаѓа, што ќе биде случај со кој било претседател, истакна Меркел.

Би можело да ве интересира

Трамп го презентираше планот за здравствена реформа, но без детали

Ана Ололовска

Лавров: „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија

Ана Ололовска

Речиси 500 експерти за национална безбедност дадоа поддршка за Бајден за претседател на САД

А1он

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Редфилд: Ќе ги вакцинираме Американците до јули 2021 година

Ана Ололовска

Помпео со критика до Кина поради ситуацијата во провинцијата Синџијанг

Ана Ололовска