Меркел: Трамп не е причина за заладените односи помеѓу ЕУ и САД

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за „Фајненшл тајмс“ изјави дека опаѓа американската фокусираност врз Европа и тоа ќе биде случај со кој било претседател.

Таа додаде дека заладените односи помеѓу Германија и САД не се поради Доналд Трамп, туку тоа има подлабоки корени, како и структурални причини.

Меркел наведе дека „се случи пресврт“ додавајќи оти поранешниот американски претседател Барак Обама зборувал за азиски век, од американска перспектива.

– Тоа, исто така, значи дека Европа повеќе не е, така да кажам, во центарот на светските настани… Фокусот на САД врз Европа опаѓа, што ќе биде случај со кој било претседател, истакна Меркел.

Би можело да ве интересира

Еспер учествувал на вежби за воен одговор на можни нуклеарни напади од Русија врз Европа

Ана Ололовска

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Ана Ололовска

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Ана Ололовска

Стапи во сила делумно примирје меѓу САД и талибанците

Ана Ололовска

Сандерс ја предупреди Русија да не се меша во американските избори

Ана Ололовска

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Предраг Петровиќ