Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

Од:

Германија мора да преземе решителна акција против антисемитизмот, со оглед на порастот на десничарските екстремистички злосторства, изјави канцеларката Ангела Меркел, јави ДПА.

„Загрижени сме дека антисемитизмот станува понезадржлив и отворен“, рече канцеларката која наскоро ќе ја напушти функцијата. Изјавата беше дадена на доделувањето на наградата за ученичка кампања против антисемитизмот.

Наградата беше доделена на групи деца од Лајпциг, Хале, Варбург, Касел и германското училиште Меделин во Колумбија.

Би можело да ве интересира

Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

А1он

Обама и се заблагодари на Меркел што ја држеше ЕУ заедно

А1он

Фирмата што управува со аеродромот Франкфурт-Хан прогласи банкрот

Ана Ололовска

Германската полиција изрази загриженост поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија

Ана Ололовска

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

А1он

Германија со уште четири земји поднесе иницијатива за формирање европски единици за брза интервенција

Ана Ололовска