Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

Од:

Германската канцеларка во змаинување Ангела Меркел ја благослови следната германска коалициска влада, изјавувајќи дека очекува „мирно да спие“ со социјалдемократот Олаф Шолц како нејзин заменик.

Меркел се повлекува од политиката по 16 години минати на власт како канцеларка, а нејзиниот конзервативен блок ЦДУ/ЦСУ замина во опозиција откако на минатомесечните парламентарни избори го постигна својот најлош изборен резултат во историјата. Нивните главни ривали, социјалдемократите од левиот центар, сега преговараат за коалиција со либералните Слободни демократи (ФДП) што го поддржуваат бизнисот, како и еколошките Зелени. Нивната цел е до почетокот на декември да го назначат министерот за финансии и вицеканцеларот Шолц за канцелар, соопштија вчера партиите.

На прашањето што мисли за тоа што социјалдемократ наскоро повторно ќе ја предводи земјата, Меркел рече: “Се разбира, ќе има политички разлики. Но, ќе можам мирно да спијам”, ја цитираат француските медиуми нејзината изјава.

Ветеранката, исто така, кажа дека под канцеларската палка на Шолц таа не очекува големи промени во фискалната политика на земјата, која е горда на буџетското штедење.

-Како чувар на финансиите на земјата од 2018 година, Шолц не остави впечаток на политиката на „олабавена чанта“, рече Меркел.

Би можело да ве интересира

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

Ана Ололовска

Германија нема да воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Шпан: Пандемијата ја зголеми економската зависност на Германија од Кина

Ана Ололовска

Меркел повика на национални напори против коронавирусот

Ана Ололовска