Меркел се пофали со потврдата за вакцинацијата со „Астра зенека“

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел го објави документот на надлежните здравствени власти издаден по вакцинирањето со „Астра зенека“ против Ковид-19.

„Се радувам што денес ја добив првата доза на АстраЗенека. Им благодарам на сите кои се ангажираат во кампањата на вакцинација и на сите кои се вакцинираат. Вакцинирањето е клучно за сузбивање на пандемијата“ – се вели во изјавата која заедно со документот е објавена на Твитер профилот на портпаролот на Владата.

„Астра зенека во Германија“ се дава на лицата над 60 години, а со ова Меркел испрати сигнал дека и натаму верува во оваа вакцина.

Би можело да ве интересира

Полска ќе врши ревакцинација со Астра Зенека по 35 дена од првата доза

Ана Ололовска

Вакцините на Астра Зенека и Џонсон и Џонсон не се препорачуваат во Норвешка

Ана Ололовска

Европската Комисија нема веќе да нарачува вакцини од „Астра зенека“

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

Катерина Павлова-Николовска

Меркел ги повика САД да го отворат пазарот за вакцини и да дозволат извоз

Вакцината „Астра зенека“ создава посилна реакција по правата, а „Фајзер“ по втората доза

Катерина Павлова-Николовска