Меркел: Санкциите против Русија мора да останат во сила

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека санкциите против Русија мора да останат во сила за да се покаже сериознoста на Западот кога станува збор за украинската криза.

– Доколку само седиме и дозволиме ситуацијата да ескалира тоа нена да биде посакувана ситуација, рече Меркел по разговорот со летонската премиерка Лаимдота Страујума во Рига.

Меркел на својата летонска колешка и го пренела уверувањето дека балтичките земји можат да сметаат на солидарноста на Германија. Таа, исто така, истакнала дека обврската на НАТО да им помогне на балтичките земји „не е само на хартија“, туку мора да се реализира доколку биде потребно.

Германската канцеларка, исто така, ветила дека НАТО ќе го засили своето присуство на Истокот и најавила можноста за оддржување маневри, но ја отфрлила идејата за изградба на нови бази на НАТО во Источна Европа.

Би можело да ве интересира

Германскиот канцелар во телефонски разговор со Ердоган вети поголема помош за Турција

Ана Ололовска

Штајнмаер вели дека германската демократија мора да се направи поотпорна

Ана Ололовска

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Норвешка ќе нарача 54 тенкови Леопард од Германија

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во компанијата „Кока-Кола“ во Германија

Ана Ололовска

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ