Меркел: Расизмот е отров

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „расизмот е отров“ и оти вчерашното смртоносно пукање во Ханау најверојатно било поврзано со десничарскиот екстремизам, јави ДПА.

– Расизмот е отров. Омразата е отров. И оваа омраза постои во нашето општество, рече Меркел, но дополнувајќи дека Германија верува во „достоинство“ за секој човек, без оглед на расата или етничката припадност.

Таа ја искористи својата кратка изјава за да изрази сочувство кон сите жртви и нивните семејства во „исклучително тажниот ден“.

Девет лица беа застрелани во нападите во барови во градот Ханау, близу Франкфурт. Подоцна, наводниот напаѓач и неговата мајка беа пронајдени мртви во нивната резиденција.

Би можело да ве интересира

Меркел: Премногу е рано за Германија да ги укине ограничувањата

А1он

Стадионот во Дортмунд станува скрининг центар за лица со симптоми на коронавирус

А1он

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

А1он

Поради тестовите на коронавирус, германските лаборатории работат деноноќно

А1он

Мерките во Германија го забавуваат ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Илјадници странски проститутки во Германија стануваат бездомнички

Ана Ололовска