Меркел: Путин е победникот на Нормандискиот самит

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел го нарече својот руски колега Владимир Путин „победник“ на самиот на „Нормандиската четворка“ во Париз, пишува рускиот весник „Комерсант“.

„Денеска ти победи…“ ги цитира „Комерсант“ зборовите кои Меркел му ги упатила на Путин.

Германската канцеларка, наводно, оваа фраза ја соопштила додека оделе на заедничката прес конференција.

Новинарите наведуваат дека заклучокот на Меркел бил изнесен „без посебна радост“

Канцеларката, во целина, била задоволна од резултатите на состанокот. Таа за германскиот весник „Судојче Цајтунг“ (Süddeutsche Zeitung) изјавила дека работите се „ придвижиле од мртва точка“.

На 9 декември во Париз беше оддржан првиот самит на „Нормандиската четворка“, по три години пауза, на кој учествуваа Владимир Путин, Ангела Меркел, Емануел Макрон и првпат во овој формат и новиот украински претседател Володомир Зеленски. Потоа беше оддржана и билатералната средба меѓу Зеленски и Путин.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе стави на црна листа неколку руски службеници во врска со изборите на Крим

Ана Ололовска

Путин не добил покана да учествува на одбележувањето 75 години од ослободувањето на Аушвиц

Ана Ололовска

Точно 75 свеќи за жртвите на Холокаустот во Берлин

Ана Ололовска

Руски научници развиваат вакцина против коронавирус

Ана Ололовска

Руски авион се врати на аеродромот поради закана за бомба

Ана Ололовска

Германија: Расте бројот на екстремни десничари во редовите на Бундесверот

Ана Ололовска