Меркел предлага Макрон да го прифати германскиот економски модел

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел на официјален Париз му предлага да го прифати германскиот рецепт за економска обнова, воведен пред една деценија.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, пораката од Германија доаѓа на три дена пред средба на Меркел со новиот француски претседател Емануел Макрон закажана за понедлиник, на која ќе се разговара за билатералните односи и за иднината на ЕУ.

Според Меркел, Франција по изборот на Макрон треба да го искористи рецептот со кој Владата на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер во 2003 година спроведе низа реформи меѓу кои најважни беа преземени во сферата на пазарот на трудот и со тоа создаде предност пред останатите европски економии.

– Се дотогаш Германија и Франција беа на исто ниво на економски перформанси. Во овој случај не се работи дека Германците се подобри, туку дека и Франција може да го стори истото, изјави Меркел на дебата со претставници на бизнис заедницата во Дизелдорф.

Меркел во Дизелдорф најави дека со Макрон в понеделник ќе разговара за засилување на механизмите на Еврозоната и за спроведување реформи што ќе дадат брз резултат на пазарот на трудот.

Би можело да ве интересира

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Германија минатиот месец со негатива во трговскиот биланс, првпат по две децении

Фезер: Германија ги прифати украинските бегалци подобро од оние од 2015 година

Ана Ололовска

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Германија моли за работници од Балканот