Меркел најави уште построги мерки, Германија останува во карантин најмалку до крајот на месецов

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва соопшти дека со премиерите на сојузните држави договорила „заклучувањето“ во целата земја, воведено заради сузбивање на епидемијата на коронавирусот, да биде продолжено до 31 јануари.

Меркел, исто така, рече дека ќе има построги ограничувања на социјалните контакти и дека овие мерки ќе бидат исти како досега најстрогите, воведени на почетокот на пандемијата во март минатата година.

Како што рече канцеларката, учесниците на состанокот повикале на воведување нови ограничувања на движењето во области со особено висока стапка на инфекција.

Меѓу мерките кои ќе се воведат е ограничувањето на движењето на радиус од 15 километри во градовите и регионите во кои има голем број заразени, а на јавните места ќе биде дозволено да бидат заедно само две лица, доколку живеат во различни домаќинства.

Би можело да ве интересира

Во Словенија во јануари регистрирани за третина повеќе умрени отколку во јануари 2020 година

Ана Ололовска

Парижани не ги почитуваат здравствените мерки, полицијата интервенира на кејовите на Сена

Ана Ололовска

Француската Влада сака да ја забрза вакцинацијата против Ковид-19

Ана Ололовска

Одборот за вонредни ситуации во Букурешт воведе нови ограничувачки мерки

Ана Ололовска

Рама: Обезбедувањето вакцини е сон поради кој не можам да спијам

Ана Ололовска

Пандемијата ја намали популарноста на ЦДУ на Ангела Меркел

Ана Ололовска