Меркел очекува британскиот парламент да го одобри договорот за Брегзит

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека очекува британскиот парламент да го одобри договорот за Брегзит, кој британскиот премиер БорисЏонсон го склучи со ЕУ.

– Јас на овој договор му давам многу, многу голема шанса да биде одобрен и во Велика Британија и тоа би било добро за сите нас, рече Меркел на собирот на бизнисмени во Берлин.

Џонсон денеска ја доби најзначајната поддршка во предизборната кампања, откако Партијата за Брегзит на Најџел Фараж се повлече од трката на 317 места, сакајќи да помогне во победата на конзервативните кандидати и да ги спречи противниците на Брегзит да го контролираат следниот парламент.

Овој потег значително ги зголемува шансите на Џонсон да остане премиер и конечно да се спроведе резултатот од референдумот одржан во 2016 година, кога Велика Британија одлучи да ја напушта Европската унија.

Би можело да ве интересира

Руте: С. Македонија е блиску до старт на преговорите, Албанија не е подготвена

Ана Ололовска

Британската економија на работ на стагнација заради Брегзит

Ана Ололовска

Борел и Столтенберг: ЕУ и НАТО ја засилуваат исклучителната соработка

Ана Ололовска

Британските избори низ бројки

Ана Ололовска

Борел: Договорот меѓу Турција и Либија е проблематичен

Ана Ололовска

Задоволство кај лидерите по самитот на „Нормандската четворка“ во Париз

Ана Ололовска